Missä haluaisin olla viiden vuoden kuluttua?
Nyt kun mun työt loppuu viikon päästä kokonaan ja jään työttömäksi, oon pohtinut paljon sitä mitä haluaisin tehdä tulevaisuudessa ja missä haluaisin olla viiden vuoden kuluttua.
Täytän ensi vuonna 40 vuotta ja lähestyvä keski-ikäisyys täyttää ajatuksia myös sen verran, että oon yrittänyt saada ajatuksia kasaan jo jonkin aikaa.
Missä sitten haluaisin olla viiden vuoden kuluttua?
Mä kovasti toivon, että viiden vuoden kuluttua mulla on ainakin lähes kokoaikainen vakityö jossain mukavassa työyhteisössä ja ettei työkuvioita tarvitse miettiä tai stressata silloin.
Haluaisin tehdä myös sivutoimisesti jollain tasolla somejuttuja omiin kanaviin. En ajattele ehkä koskaan kokonaan työllistyväni näillä töillä ja kaipaan sitä tavallisen työpaikan rytmiä ja yhteisöllisyyttä arkeeni.

Vakaa työtilanne soisi mulle ja meidän koko perheelle myös sen, että olisi varaa säästää rahaa omaa asuntoa varten. Koska meidän lapset on jo suht isoja niin ei edes haaveilla muuttavamme tällä kokoonpanolla uuteen asuntoon, vaan ollaan päätetty pärjätä tässä missä ollaan. Olisi kuitenkin ihanaa saada säästettyä rahaa omaa kotia varten, että voisimme muuttaa omaan kotiin viimeistään sitten, kun lapset muuttaa pois kotoa ja miettiä kodin kokoa vain meidän kahden tarpeiden mukaan.
Vakaampi työtilanne antaisi myös joustovaraa matkusteluun. Toivoisin viiden vuoden päästä pystyväni viemään nuorimman Pariisin Disneylandiin. Ehkä itse haluan sinne enemmän, mutta olisi ihanaa matkustella enemmän.
Toivoisin myös, että viiden vuoden päästä voin oikeasti sanoa olevani syöpävapaa. Tänä vuonna minulla on syöpädiagnoosista kolme vuotta ja vaikka minulla ei olekaan minkäänlaisia oireita tai sinänsä huolta asiasta, mutta viisi vuotta on se seuranta-aika ja viiden vuoden päästä diagnoosista on jo kahdeksan vuotta. Silloin ehkä henkisesti osaan jo huokaista helpotuksesta.

Sellaisia ajatuksia siitä missä haluaisin olla viiden vuoden päästä. Ihan realistisia toiveita mun mielestä. Sellaista ihan tavallista, tasapaksua elämää mä toivonkin, koska se on sitä parasta bestiä.
Missä sä haluaisit olla viiden vuoden päästä?
TULETHAN SEURAAMAAN MINUA MYÖS INSTAGRAMISSA JA TIKTOKISSA
LUE MYÖS:
Kirppisasu ja muutama ajatus eliminaatiodieetistä
Hyvän mielen sarjat, joiden pariin palaan aina uudelleen ja uudelleen


0

