18xviimeisin (lapsiperhe-edition)
Iinalla oli ihan huippu postausidea taas ja tottakai se piti sieltä kopioida itsellekin.
Tämä kävi mun blogiin kuin nenä päähän, koska lapsiperhearjestahan tämä blogi suurimmaksi osaksi koostuu. Tässä tulee siis meidän 18 viimeisintä.
18xviimeisin:
”Joo”
Meidän viestit teinin kanssa on usein aika lyhyitä ja ytimekkäitä.
Kaksi pienintä katsoi Pikku Kakkosta ja toinen leikki samalla ilmapallolla. Koska ei oo mitään parempaa kuin kiusata siskoa, meni toinenkin sen pallon kimppuun ja tappeluhan siitä syntyi. Onneksi ratkaisu saatiin nopeasti aikaan.
Meillä siis 3- ja 8-vuotiaat härnäävät toisiaan vähän väliä ja tämä on siis kummankin puolelta ihan samanlaista, etten aina edes tiedä kumpi sen on aloittanut. Suurimmaksi osaksi ajasta he leikkivät keskenään nätisti, mutta välillä on pakko olla kiinni toisen kurkussa. Kai se kuuluu siihen siskona olemiseen.

My little pony. Pienin on nyt rakastunut poneihin, koska olemme katsoneet Youtubesta poni taakse jäätä, eli My little pony versiota Frozenin Let it go-laulusta.
Kokonaan katsottiin viikonloppuna Angry Birds 2 Janin ja Vivian kanssa.
Aiemmin tänään katsottiin Vivian kanssa alkua Disneyn Kaksin karkuteillä eli Tähkäpää-leffaa. Ollaan Vivian kanssa sairastuvalla kotona, joten ollaan vaan lepäilty.
Kaikkien meidän kouluista tuli tiedote koronaviruksesta.
Ostin Vivialle eilen Frozen 2 elokuvan mukaisen Elsa-mekon, jota hän oli halunnut jo todella pitkään. Eilen ostin myös kaksi vaatetta merkkivaatekirppikseltä, mutta ne eivät ole vielä tulleet perille.
Kinkkukiusaus (ja Melissalle perunalaatikko soijarouheella).
”Prinsessat ei käy vessassa.”
3,5-vuotiaalla on menossa uhma ja joku ihme prinsessakausi. Kaikkeen, jota hän ei halua tehdä, kuuluu vastaus ”prinsessat ei tee….”
Ja miksikö tämä naurattaa? Muistan vahvasti omasta lapsuudestani äidin lauseen
”Prinsessatkin käyvät vessassa.”
eli minulla on itsellänikin ollut aivan samanlainen vaihe joskus.
Nuha ja yskä oli ne, joista viimeksi näin ilmoituksen.
Ihan koko perheellä ei ole hetkeen kyllä tehty mitään, mutta eilen käytiin tyttöjen kesken Ikeassa syömässä. Se oli kaikista oikein mukavaa.
Lego Duplo-pelit toimi ladattiin mun tabletille, kun Bea oli pieni
ja nyt Vivia pelaa niitä samoja.
Koko Frozen 2-elokuvan soundtrack.
Prinsessa Pikkiriikin talvi
Kuulin 3,5-vuotiaan laskevan itsekseen kahteenkymmeneen tässä yksi päivä leikkiessään. En tiennyt hänen osaavan laskea niin pitkälle.
Vaahtokylvyn jäljiltä siivosin saippuat kylpyhuoneen lattialta.
Vivian päiväkodissa värittämä Ryhmä Haun Söpöli.
Bealla oli synttäreillä saatu lahjakortti H&Mlle ja hän osti sillä kaksi pantaa ja huulirasvan. Toisessa pannassa oli kissankorvat ja toisessa yksisarvisen sarvi ja harja. Huulirasva taas oli Disney-linnan muotoinen.
Illalla sanoin ainakin kaikille, kun menivät nukkumaan. Olen saattanut sanoa tänäänkin jo useamman kerran pienimmälle, kun ollaan oltu kotona.