Hae
Colour Outside the Lines

Helsingin Kirjamessut 2025 -mitä odotan?

Me mennään mun ystävän kanssa Helsinkiin lokakuussa ja yksi meidän odotettu matkakohde on Helsingin Kirjamessut. Ei olla kumpikaan koskaan käyty Helsingin Kirjamessuilla, joten on kiva päästä kokemaan ne muutenkin kuin somen kautta.

Kirjamessujen ohjelma on nyt julkaistu, joten päätin käydä sen läpi ja valikoida hieman mitä odotan eniten. Ei olla vielä ihan varmoja mennäänkö paikalle vain yhtenä päivänä vai useampana, joten valikoin kiinnostavaa ohjelmaa tähän vähän jokaiselta päivältä.

Helsingin Kirjamessut 2025 -mitä odotan?

Kirjasomella on ilmeisesti oma piste. Ei mitään havaintoa mitä siellä on, mutta kiinnostaa käydä katsomassa. Viime vuonna siellä ehkä oli joku kirjanvaihtopiste, jos muistan oikein.

Mua kiinnostaa myös kaikki tarjoukset, joita kustantamoiden ja kirjakauppojen messupisteillä on. Ollaan koko perhe kirjojen suurkuluttajia, joten tuolta voisi miettiä jo joululahjoja.

Ilmeisesti lapsillekin on paljon ohjelmaa, että on kiva nähdä olisiko kirjamessut sellainen tapahtuma, johon voisi joskus mennä lasten kanssa.

Lavaohjelma, jota voisin jäädä kuuntelemaan paikalle osuessani

Torstaina 23.10.

klo 11.00–11.30 Yle Kioski: Kirjatok ja klassikot

klo 14.30-15 Lukupiirejä ja hittikirjoja:
Miten TikTok vaikuttaa kirjatrendeihin Suomessa?

Perjantaina 24.10.

klo 15.30-16 Lukupiirit
-kirjoista keskustelemisen elämää muuttava taika

klo 16.30-17 Kirjasomen trendiraportti 
– mikä trendaa nyt ja mikä 2026? 

klo 18-18.30 Kuka päättää mitä sinä luet?

Lauantaina 25.10.

klo 12-12.30 Kirjamimmien BookTok-kirjavisa

Sunnuntaina 26.10

LUKUPIIRI klo 10.30-11.30 Ulla Onerva – Hattaradilemma (Tammi)
-mulla on tää vielä lukematta, niin olispa hauska lukea tätä varten!

klo 12-12.30 Hyvän mielen kirjojen sunnuntai:
Maallemuuttoa ja mielenrauhaa

klo 14-14.30 TikTok-lukulivet -yhteisöllinen lukeminen

Joka päivä löytyy siis jotain ihanaa kuunneltavaa ja koska mun opinnäytetyön aiheena on BookTok -yhteisö TikTokissa, niin aion mennä kyllä kuuntelemaan ainakin muutaman näistä, jos vaan satutaan paikalle oikeaan aikaan.

 

Samalla lipulla pääsee myös Viini&Ruoka-messuille, joten luulen meidän piipahtavan myös sille maistelemassa jotain.

Jos oot joskus ollut kirjamessuilla, niin vinkkejä otetaan vastaan!

Ihanaa päivää just sulle💜

TULETHAN SEURAAMAAN MUA MYÖS INSTAGRAMISSATIKTOKISSA JA YOUTUBESSA

LUE MYÖS:

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *