Jos raha ei olisi este, minne matkustaisin?
Naureskelin yksi päivä, kun tajusin mun uudehkon puhelimen jo selvästi tuntevan minut. Olen ehkä puhunut tai kirjoittanut sanan Disneyland tai Disney liian monesti, että puhelimenikin jo ehdottelee minulle matkaa Disneyn puistoon. Jos raha ei olisi este, minne matkustaisin? No tietysti Walt Disney Worldiin, joka sijaitsee Orlandossa.
Tämä on minun ihan ultimaattinen haavematkakohde ollut varmaan mun koko aikuiselämäni ajan. Katson Youtubesta oikeastaan vaan yhtä tube-kanavaa ja se on TimTracker, jossa pariskunta lapsineen asuu Orlandossa ja vierailee lähes päivittäin puistoissa. Olen katsellut heidän videoitaan lähes kymmenen vuotta ja he tuntuvat jo tutuilta.
Walt Disney World on niin massiivinen, että sen kiertämiseen tarvitsisi pari viikkoa ja siksi matka odottelee vielä. Ehkä matkustetaan sinne kun lapset on jo aikuisia ja voidaan hyvällä omatunnolla mennä kahdestaan.
Mun puhelimessa on tosiaan sellainen uutisfeed, joka (ilmeisestikin) koostuu mua kiinnostavista asioista. Siellä näkyy usein päivän horoskooppi, uutisia kuninkaallisista ja Kuopiosta. Ja nyt siellä on alkanut näkyä Disney-puistojen tärkeimpiä nähtävyyksiä.

Pelkästään Walt Disney World ei ole mun haavelistalla vaan haluaisin joskus käydä jokaisessa Disneyn puistossa. Viisi muuta puistoa sijaitsevat Pariisissa, Tokiossa, Shanghaissa, Hong Kongissa ja Kaliforniassa.
Pariisin puistossa kävimme esikoiseni kanssa 12 vuotta sitten, mutta haluaisin mennä sinne vielä uudelleen meidän pienempien lasten kanssa tai vaikka ilman lapsia. Usein haaveilen asumisesta puiston lähellä, että siellä voisi käydä useammin, mutta muuten en kyllä haaveile ulkomaille muuttamisesta niin paljon.
Mä en oikeastaan nauti auringon ottamisesta, altaalla makaamisesta tai muutenkaan toimettomana olemisesta. Tykkään muutenkin matkustamisessa siitä, että pääsee näkemään mahdollisimman paljon kohteesta, johon matkustaa, joten rantalomat ei oikein ole mua varten. Tykkään kaupunkilomista ja muistan meidän Pariisin Disneylandin matkasta niin elävästi sen, että vaikka me oltiin puistossa yhtä soitto 16 tuntia (ja sen jälkeen vielä tunti ostoskadulla), olin niin innoissani, ettei mua edes oikeastaan väsyttänyt. Mulla oli niin hauskaa ja olin niin elementissäni, että jopa laitteisiin jonottaminen oli ihanaa. Vaikkakin jonot välillä venyivät jopa kolmen tunnin pituisiksi.

Siinä se minne matkustaisin, jos raha ei olisi este. No, ehkä listalle voisi lisätä vielä Disneyn Karibian-risteilyn. Mun matkahaaveet liittyy aika pitkälti Disneyyn, koska olisi ihanaa mennä myös reilaamaan maisemissa, joista tulee Disney-elokuvat mieleen. Voisin mielelläni käydä myös Harry Potterin kuvauspaikoilla ja studioilla.
Minne sä matkustaisit, jos raha ei olisi este?
TULETHAN SEURAAMAAN MUN ARKEA JA MATKOJA MYÖS INSTAGRAMIN PUOLELLA @SUSANNARIITAKANGAS
LUE MYÖS:
Haaveissa interrail Disneyn elokuvista tutuissa paikoissa


4


Disneyn puistoissa ei olekaan koskaan tullut käytyä, vaikka sinällään noilla seuduilla olenkin käynyt. Varmaan olisi kyllä kiinnostava kokemus. Jos raha ei olisi este, niin jonkinlainen pidempi arktinen alue olisi varmasti itselleni upea kokemus.
Tuo olisikin varmasti aivan upea kokemus!
Itsellä sama, että haluaisin käydä kaikissa Disneyn kohteissa. Kaliforniassa juuri oltiin kaksi päivää.
https://villananna.vaikuttajamedia.fi/2023/01/05/disneyland/
https://villananna.vaikuttajamedia.fi/2023/01/06/disneyland-adventure-park/
Oli pakko vähän samalla mainostaa postauksia, jotka silloin tein.
Luinkin silloin nämä sinun postaukset ja ihastelin matkaanne! Ihanalta näytti!